Bu Blog Neden Açıldı? Blog Hakkında…

Bu blog, Harun Yahya müstear isimli şahsın, bilim dışı yayınlarına cevap niteliği taşıması amacıyla açıldı. Bu şahıs insanlarımıza yalan söylemek ve bilimsel metodolojiyi hiçe saymak süretiyle kandırmaktadır. Bu şahıs hakkında pekçok iddia vardır, ancak bu iddiaları gündeme getirmeyip, sadece evrim üzerine yaptığı yayımlardaki yalanlara ve sahtekarlıklara değineceğim.

Kullanacağım dili mümkün olduğunca düzeyli tutmaya özen gösterip, şahsına ait iddiaları mümkün olduğunca gözardı edip, konuyla ilgisi olmayan konulara pek değinmeyeceğim. Bu yolu hem nezaket gereği, hem de her türden insana ulaşmak için seçiyorum.

Bir konu daha var ki, bu blogun açılış sebeplerinden birini oluşturmaktadır. Bu şahıs evrim karşıtı propogandasını internet üzerinde öylesine yoğun ve etkili bir şekilde kullanmaktadır ki, evrim üzerine güvenilir bilgileri bastırmaktadır. Bu propogandanın önüne geçmek için internet üzerinden pekçok teşebbüs Türk Telekom aracılığıyla şüpheli bir şekilde engellenmektedir. Bu engelleri aşmanın yolu olmasına karşın, normal bir kullanıcı bunları uygulamakta zorlanacak, hatta haberdar bile olmayacaktır. Muhtemelen bu siteninde böyle bir durumla karşılaşması pek uzun sürmeyecektir. Ancak bu benim için bir engel teşkil etmemektedir. Böyle bir durumla karşılaşma olasılığı nedeniyle, yolladığım her ileti ardından yedek alıp, engellenme durumunda derhal yeni bir blog altında yayınlayacağım.

Sitenin düzeni henüz tam oturmadığı için bazı değişiklikler yapabilirim, bu yüzden sitede bir süre bazı değişikler farkedebilirsiniz. Bu süreci beta aşaması olarak değerlendirip, mazur görünüz.

Son olarak sizlerden ricam, yorumlarınızı eklerken, lütfen nezaketi koruyup şahısları hedef almayalım. Küfür ve hakaret içerikli yorumlar derhal silinecektir.

Saygılarımla Kodoman.

E-Posta Adresi: salviati.kodoman@gmail.com

33 Yanıt to “Bu Blog Neden Açıldı? Blog Hakkında…”

 1. Da Vinci Says:

  Guzel bir baslangic olmus Kodoman. Calismalarinda basarilar dilerim.

 2. kodoman Says:

  Sağol Da Vinci.

 3. hakan turkeren Says:

  sayin kodoman arkadas,

  bilimsel calisman ve yaklasimin guzel,
  fakat lutfen evrim konusunu bir ateizm propagandasi haline getirme. cunki bence evrim hem inancli, hem de ateist insanlarin ilgiyle yaklasmalari ve objektif olarak incelemeleri gereken cok onemli bir bilim dali olmalidir.
  hakkinda cok guclu deliller olmakla birlikte, aciklanamamis bircok yonleri de mevcuttur.
  eger bunu yapmazsan, AT hareketi ya da HY ve benzerleri gibi (bu konuyu dini-politik acendalarina alet eden fanatik hristiyan ya da musluman din somurucusu)sahislarin ekmegine yag surmus olursun, ve sonucta dindar ya da ateist butun durust, ahlakli, demokrat ve bilimsever insanimiz kaybeder.

 4. kodoman Says:

  Konuyu ateizm propogandası haline getirme şeklinde bir çabam yok. Yazılarımda mümkün olduğunca bu konudan uzak durmaya çalışıyorum. Yorumlarımda kısmende olsa kişisel görüşlerime yer vermemde sakınca yoktur diye düşünüyorum. Özellikle ikili tartışmalar esnasında… Konuyu çoğunlukla açan ben değil, karşıt taraf oluyor. Neyse… Rahatsız edici, hatta propaganda olarak algılanıyorsa, biraz daha dikkat etmeye özen göstereceğim. Çünkü amacım ateizm propagandası değil, bilimi tarikat şeyhlerinden korumak, yani bilimin “propagandasını” yapmak.

 5. Aldananlar Says:

  EVRENİMİZDEKİ HER CANLININ, BİR YARATILIŞ SEBEBİ VARDIR…

  ALLAH (C.C) HER CANLIYI HALİK SIFATI, (YOKTAN VAR EDEN) VE TEKVİN SIFATI İLE (İCAD EDEN) ANİDEN VE HİÇ BİR ŞEYİ MİSAL ALMADAN,ŞU AN OLDUĞU GİBİ YARATMIŞTIR.

  VE BİZ İNSANLAR BU YARATILIŞA BAKIP, YÜCE RABB’İMİZİN KUDRETİNİ VE AZAMETİNİ TEFEKKÜR ETMEK VE O ŞANI YÜCE ALLAH’I HAMD İLE TESBİH ETMEKLE MÜKELLEFİZ…

  İşte bazı Ayetler;

  “Orda (yerde) onun üstünde sarsılmaz dağlar var etti, onda bereketler yarattı ve isteyip-arayanlar için eşit olmak üzere oradaki rızıkları dört günde takdir etti. Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi; böylece ona ve yere dedi ki: “İsteyerek veya istemeyerek gelin.” İkisi de: “İsteyerek (İtaat ederek) geldik” dediler”. (41 Fussilet Suresi – 10-11)

  Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti. Biz dünya göğünü de kandillerle süsleyip-donattık ve bir koruma (altına aldık). İşte bu, üstün ve güçlü olan, bilen (Allah)’ın takdiridir. (41 Fussilet Suresi, 12)

  ‘Bundan sonra da yeryüzünü düzenledi.‘(79 Naziat Suresi, 30)

  Yeri de Biz döşeyip-yaydık; ne güzel döşeyici(yiz). (51 Zariyat Suresi – 48)

  SELAM HİDAYETE TABİ OLANLARIN ÜZERİNE OLSUN…

 6. Evrim KESİnLİKLE yok Says:

  kodoman sen gece uyuyabiliyon mu çok merak ediyorum.

 7. kodoman Says:

  Bu türden saçma sapan, kinaye içeren yorumlara cevap verecek değilim. Şayet benimde, şahsi fikirlerim doğrultusunda size aynı soruyu sormam hoş olmayacaktır. Size de mümkün mertebe hoş olmayacak şeylerden kaçınmanızı tavsiye ediyorum.

 8. Samet Says:

  Harun Yahya’nın güya çarpıtmalarını nasıl oluyor da dünyanın dört bir yanındaki bilimadamlarından duyamıyoruz da Türkiye’de blog site sahipleri şıp diye bulabiliyor?

 9. Evrim KESİNLİKLE yok Says:

  Evet ne kadar ilginç.Acaba çarpıtma yapan H.Y.. mi? yoksa siz mi?

 10. kodoman Says:

  Samet, sana talk.origins haber grubunu ve onun düzenli bir arşivi olan http://www.talkorigins.org adresini incelemeni öneririm. Bak bakalım, o duyamadıkların, olmadıkları için mi, yoksa duymak istememenden mi kaynaklanıyor?. Bu haber grubunda ki şahısların çoğu bilim adamıdır. Harun Yahya ve onun kaynaklarının nasıl rezil edildiğini görmek isteyebilirsin… Tabii ingilizce…

 11. edipyüksel Says:

  sayın blogcu sadece 1800 lü yıllarda kaldığınızı hatırlatmak için yazdım 2007 yılı oldu artık fosiller bile konuşuyor belki anlamışsınızdır

  • exhorder Says:

   pardon ama fosiller neyi ispatlıyor? fosiller, günümüz türlerinin milyonlarca yıl önce yaşamış daha ilkel yapılı ortak atalarda birleştiğini gösteriyor. yani günümüz biyolojik çeşitliliği bir kaç türün soyundan gelen binlerce farklı türe dayalıdır. insanda diğer primatlarla aynı atadan gelir ve 5 milyon yıl kadar önce soyları birleşir.

 12. kodoman Says:

  Dilinden anlamayan bi’ siz varsınız! Belki anlamışsınızdır… Bu arada, size islami reformunuzla ilgilenmenizi, bilime burnunuzu sokmanızı öneririm. Zira ikisi farklı disiplinler.

 13. Da Vinci Says:

  Edip bey,

  Gerçekten Edip Yüksel misiniz bilmiyorum ama 1800’lerde kalanın siz olduğunuzu biliyorum. Fosillerin evrimin karşısında olduğunu iddia etmek için sadece sadece cahil olmak yetmez aynı zamanda bilimsel verilere at gözlüğüyle bakıyor olmak gerekir.

  Eğer HY’nın “yaşayan fosiller” hikayelerine inanacak kadar safsanız o sizin sorununuzdur beni ilgilendirmez ama bunlara kanmayan ve gerçek bilimsel verilerin bunlarla taban tabana zıt olduğunu bilen insanları 1800’lü yıllarda kalmakla suçlamanız anlamsız olmanın da ötesindedir, komiktir. İlk okul mezunu biri türev, integral hakkında ahkam keserse ne yaparsanız? Gülüp geçersiniz değil mi? İşte sizin bu yorumunuza da biz ancak gülüp geçeriz.

 14. kemal Says:

  sayin kodoman ve da vinci,

  bildigim kadariyla edip yuksel evrim kuramini bircok
  yonleriyle kabul eden ve hatta su siralar evrim kurami lehine bir kitap calismasi hazirligi icinde
  olan islami bir yazar.
  dolayisiyla, yukarida edip yuksel adiyla yazan sahsin
  buyuk ihtimalle baska birisi oldugu kanaatindeyim.
  bilgilerinize sunarim…

 15. 142rrr Says:

  Siz materyalistler, maddeyi mutlak varlık sanmakla çok kötü bir yanılgıya düşüyorsunuz.Ama bütün felsefenizi üzerine oturttuğunuz, taptığınız maddenin aslında sadece ”algılar” olduğunu bilmiyorsunuz.Maddenin aslına ulaşamadığınız gerçeğini anlamamazlıktan geliyorsunuz.
  Hiçbir dayanağı olmayan ”her şeyi maddeden ibaret sanma” yanılgısına düşüyorsunuz.Cahiller! Bilgisiz körler!
  Ama biraz bilgi alın diye bir kaç site önereyim.Tabi okumaya cesaretiniz varsa!
  http://www.harunyahya.org/evrim/hy_evrim_aldatmacasi/evrim17.html

  http://www.maddeninardindakisir.com

  http://www.harunyahya.org/Makaleler/hayal3.html

  Bunları okumaya bile üşenirsiniz.Ama okursanız hepsini, maddeye bakışınız değişir.Materyalistlerin en korktukları gerçek de bu!Rennan Pekünlü’yü bilirsin heralde.O da bu konuda ancak “sakın kendinizi idealizmin bu telkinlerine kaptırmayın, materyalizme olan sadakatinizi koruyun” diyebiliyor.Bağnazca materyalizme bağlanmanın örneği.Pekünlü, söz konusu materyalist yayın organında(bilim ve ütopya) yazdığı bir makalede, Lenin(Rusya’daki kanlı komünist devriminin lideri)’den şu satırları aktarıyordu:

  Duyularımızla algıladığımız nesnel gerçekliği bir kere yadsıdın mı, kuşkuculuğa (agnostisizm) ve öznelciliğe (subjektivizme) kayacağından, fideizme (dini inanca) karşı kullanacağın tüm silahları yitirirsin; bu da fideizmin istediği şeydir. Parmağını kaptırdın mı, önce kolun sonra tüm benliğin gider. Duyuları nesnel dünyanın bir görüntüsü olarak değil de, özel bir öğe olarak aldığında, diğer bir deyişle materyalizmden ödün verdiğinde, benliğini fideizme kaptırırsın.

  Lenin de gerçeği bir asır önce fark etmişti tabii.Ünlü düşünür Arthur Koestler’ın dediği gibi;
  ”Materyalizm bilimsel bir düşünce değildir.Materyalizmin, bilimsel bir düşünce olduğunu artık kimse daha fazla iddia edemez.”

  Ayrıca A.T. hakkında bilmeden atıp tutuyorsunuz.Cahiller!A.T. hakkında çok cahilsiniz.Gidip kaynağından öğrenin.

  Ha bir de http://www.harunyahya.org/bilim/hy_evrenin_yaratilisi/Evren.html#1

  Zamanım olsaydı, materyalizmin bilime verdiği zararları tartışırdım amaa…
  Cahil kazmalar!

  edit: Tek bir içerik içeren, üç farklı mesaj, kirliliğin önüne geçmek adına birleştirilmiştir.

 16. kodoman Says:

  İnsanlar, inançlarına kendini bu kadar kaptırırsa işte böyle yukarıdaki gibi saçmalarlar. Lafa bakın hele: “Hiçbir dayanağı olmayan ”her şeyi maddeden ibaret sanma” yanılgısına düşüyorsunuz.” Nasıl bir dayanak talep ediliyor? Mesela, maddenin dışında bir varlık halinin gözlemlenmemiş olması olabilir mi? Dayanak talebi sizden değil, bizden gelmelidir şaşkın arkadaşım benim! Sen, “her şey maddeden ibaret değildir”e bir dayanak sunmalısın, biz aksine değil! Bana kalkıp, bu felsefeyi ideoloji olarak kullananların çarpıtılmış sözlerini sunma cürretini gösterene, recmi uygulayan iranlıların laflarını sunarım. Bana, benim sözlerimle gelin, başkasınınkiyle değil! Materyalizm bilimsel değil, felsefi bir görüştür; Ve bilimin resmi felsefesidir! Bunu anlayıncaya kadar anlatacağım size… Bu bilgisizliğiniz, cehaletiniz yüzünden hala insanlar ölüyor… Ayrıca bkz. Diyalektik Materyalizm.

 17. biyolog Says:

  “siz materyalistler”, “inançsızlar”, “allahsızlar” vs. vs.

  yahu “vicdan” sahibi insanın ağzından çıkacak şeyler mi bunlar?

  herneyse…

  onlar tenezzül etmemişler cevap vermemeye , vardır bir bildikleri…

  temizseniz, belden aşağı dövüşmeye gerek görmezsiniz.

  çok merak ettiğim bir şey var, bu yahudilerin kurdukalrı gizli dünya örgütü en büyük düşmanınız değil mi sizin ve hatta insanlığın?

  bunları sergileyen tek bir sitenzi yok, binlerce evrim karşıtı siteler var!

  ben eminim, bu arkadaşlar sizi muhatap almamakta! Ama bir sıkıntı var ki, doğru bilgiyi gölgelemektesiniz… kodaman nikli arkadaş geceleri rahat uyuyamıyordur, doğru. vicdanı da rahat değildir, bu da doğru. ama sebebi sizin zannetiğiniz şey de değildir.

  Evrim yok, ben buna kaniyim artık, bazı insanlar için evrim yok hayvan gelmişler, hayvan gidiyorlar…

 18. evrim doğru Says:

  142rrr diyor ki;

  <<<>>>

  Evet ama “ünlü düşünür” Arthur Koestler bir bilim adamı değildi, hatta felsefeci bile değildi, bir edebiyatçıydı. Koestler’in tek bilim-dışı düşüncesi bu da değil.

  Koestler:
  -ötenazinin ateşli bir savunucusuydu.
  -Paranormal şarlatanlıklara(levitasyon, telepati, vb.) büyük bir ilgisi vardı. “Koestler, 1982 yılında 77 yaşındayken intihar ettiğinde, parapsikoloji kürsüsü kurulması için Edinburgh Üniversitesi’ne 500 bin dolarlık bir servet bırakmış ve bu bağış nedeniyle üniversiteye yazarın bir büstü konulmuştu.” http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=-56136
  -koyu bir anti-darwinistti.
  -antikomünist propaganda için cia’in psikolojik operasyonlarına katılmıştır. obskürantist bir dünya görüşünü yayan kitaplarının çoğu bu çerçevede yayınlanmıştır.

  Koestler hakkında bilgiler:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Koestler
  http://www.deepnot.com/deepmain.php?pKey=451
  http://www.evrenselbasim.com/ek/yazi.asp?id=1521
  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=243720

 19. HAncerlioglu Says:

  Arkadaşlar,
  girin http://www.talkorigins.org e Harun Yahya diye bir arama yapın. AÇIK ve SEÇİK bir şekilde çarpıtma yapan, makalelerde tahrifat yapan bir grubu referans almadan iyice bir inceleyin önce ki inanırlığınız artsın. Bakıyorum da hep aynı düzeyde, ayetlerden alıntı yapmalar, materyalizm kavramının geçtiği tarihi merhaleleri bilmeden onun üzerinden saçma sapan yorum yapmalar, bildik bilmedik alıntılarla küfürlerle karışık aynı lakırtı. Yahu somut birşey söyleyemiyormusunuz siz hiç? Şahsen o kadar çarpıtması ve yalanı açık seçik gösterilen bir adamdan sürekli bir şekilde suratıma alıntı fırlatılmasından bıktım usandım. Birde alıntı altına “cesaretin varsa oku” diye ekliyorlar ki kafayı duvarlara vurmamak elde değil, beyin sıvımın asidik düzeyi tavan yapıyor.

 20. isimsiz Says:

  ya arkadaşlar birbirimze saygılı olalım.herkesin düşünces kendine. evrim de yaratılış da birer inançtır.

 21. aort Says:

  HAncerlioglu, sen de cahil kazmasın.alıntıları sevmiyomuş.salak, git kafayı vur da geber. bu toplumdan seni gibi parazitlerden biri daha eksilir. talkorigins de taraflı, çarpıtmacı ve din düşmanı. siz daha tapın evrime…

 22. aort Says:

  “”hayvan gelmişler, hayvan gidiyorlar…”” evet senin gibiler öyle… insanla hayvanı bir tutun siz.ruhsuzlar!

 23. Da Vinci Says:

  @aort

  Sen hayvan olmadığını mı iddia ediyorsun? Hatta baban da hayvan değil mi? Yani hayvan oğlu hayvan değil misin? Bunu kişisel alma. Bu herkes için geçerli. Tüm insanlar ve hayvanlar için…

 24. aort Says:

  sen asıl hayvan oğlu hayvan değil misin? bu lafı gıcıklığına söylediğini ikimiz de biliyoruz.insanın hücre yapısı hayvanlarınkiyle aynıdır, ama diğer yönlerden hayvan diyemezsin!!!
  hem sen kimsin ki, başkasına verilen cevaba laf yetiştiriyon?

  o lafı bilerek, ..nelik olsun diye söylüyon di mi?

  kişisel anlamaymış… neden kendin için söylemiyorsun?
  senin gibi seviyesiz kişilerle tartışarak vaktimi harcamıyacam.

 25. Da Vinci Says:

  Okuma yazman varsa son 2 cümleyi oku: Bu herkes için geçerli. Tüm insanlar ve hayvanlar için…

  “Herkes” ve “tüm insanlar” senin için ne ifade ediyor? Anlamını kavrayabiliyor musun?

 26. someone Says:

  Ya bırakın,madem bu kadar hayvan olmayı istiyor vatandaş bırakın olsun,tutmayın gitsin.

 27. Grenouille Says:

  Kodaman, Davinci ve evrimi insanlara anlatmaya çalışan arkadaşlar sabrınızdan dolayı tebrik ediyorum sizleri. İnsanlar sorgulamaktan, düşünmekten korktukları sürece dediklerinizi anlamamaya devam edecekler; yine de cevap vermeye devam edin. Sabrınızı gerçekten takdir ettim. Buradaki tüm karşıt görüşleri okumaya anlamaya çalışıyorum ama her bilimsel cevaba gelen saçma sapan metafizik cevaplarla nereye kadar bilmiyorum 😀

 28. arzu Says:

  “”” Bu propogandanın önüne geçmek için internet üzerinden pekçok teşebbüs Türk Telekom aracılığıyla şüpheli bir şekilde engellenmektedir.”””

  yorumsuz mu bırakayım yedi ced mi gideyim kararsız kaldım. “hy” heryerde ama “gerçek” sürekli engelleniyor. yılmayın ve lütfen kaybolmayın. mail adrslerimizi kaydedin nereye giderseniz gidin yazılarınızı takip edelim. insanlarla tartışmaktan ben cidden bıktım. çünkü artık bir tartışma olmuyor karşımda hep yalan söyleyen bir insan oluyor. sürekli yalanların üzerine kurulu savunmalar geliyor. kendileri de inanarak savunuyor. bir yalana bile inanabiliyorlar. çünkü onların beyni “bilmek” fiiline adapte değil “inanmak” fiiline adapte. bugün 4 fil yuttum desem inanacak neredeyse.

 29. arzu Says:

  eklemek istiyorum, sürekli yorum yazacağım sizlere çünkü yalnız olmadığınızı bilmenizi istiyorum. bu kadar hakaret dolu komedi yorumun içinden bizlerin yorumlarını görün ve yılmayın lütfen.

 30. urungu Says:

  .. Sitokrom-C’nin belirli amino asit dizilimini sağlamak, bir maymunun daktiloda hiç yanlış yapmadan insanlık tarihini yazma olasılığı kadar azdır maymunun rastgele tuşlara bastığını kabul ederek. Ali Demirsoy, Kalıtım ve Evrim, Ankara: Meteksan Yayınları, 1984, s. 61

  ali demirsoy ünlü bir evrimcidir.

 31. evrimin kanıtıyım uleyyn:):) Says:

  bu memlekette sabrınız sınanıyor sayın blog yazarları:) ben ne diyim bilimle din aynı masada olmaz bilim dinin çöküşüdür türkiye gibi müslüman ülkelerde insanların aydınlatılmaması kasıtlıdır h. yahya medyanın ve sistemin beslediği ,yarattıgı bir şarlatandır bu gider baskası gelir bu insanlara inanacak insanlar hep olacaktır cünkü insanoglu korkularıyla yüzlesmeye cesaret edemez^^düşün düşün boktur işin^^sözüde bosuna söylenmemistir bir de^^cehalet en büyük mutluluktur^^var tabi
  yaratıcı elle tutulan gözle gönünen birşey değildir yani soyuttur bilimse tam karsısındadır yani somut verilere dayanır bunu buraya girip burdaki bilimsel yazıları dalga geçerek okuyan yobazlara yazıyorum yani hem dine inanıcam hemde bilimin savunucu olucam yok öyle bişiy zaten harun yahya da bir bilim adamı değil hiçbişiy değil yahu bu adam bişiydir bile demek istemiyorum bu blogu ziyaret eden antievrim savunucuları size söylüyorum:):) hiçbirsey anlamıyorsanız kullanılan üsluptan anlayın kimin neyi ne kadar dogru söylediğini h.yahya bilimsel gerçekliklere şarlatanlık,yalancılık,düzenbazlık hatta şaklabanlık gibi kelimeler kullanarak saldırıyor birde bu bloga bakın çarpıtma(ki çok dogru gerçekten şaka boyutunda çarpıtıyor),tesübbüs gibi gayet eleştirel kelimeler kullanıyor neden acaba??

 32. sondaj Says:

  ya arkadaşlar birbirimze saygılı olalım.herkesin düşünces kendine.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: