“Son Dino-Kuş Furyası” üzerine çarpıtmalar

http://www.harunyahya.org/Makaleler/dinokus.html adresinde yayınlanan makaledeki çapıtmalar.

Paleontoloji hakkında biraz bir şey bilen hemen herkes, Archaeopteryx ismini duymuştur. Tüm zamanların belki de en ünlü fosili olan bu canlı, bundan 150 milyon yıl önce yaşamış bir kuştur. Archaeopteryx’in en önemli özelliği ise, bilinen en eski kuş olmasıdır. Archaeopteryx’ten önce yaşadığı bilinen, fosili bulunmuş başka hiç bir kuş yoktur.

Bu sözlerin dayanağı olarak bir dipnota yönlendiriyor.

225 milyon yıl yaşındaki Protoavis adı verilen bir fosilin “en eski kuş” olduğu yönünde bir iddia var olsa da, bu yaygın kabul gören bir kez değildir.

Şimdi, yine Harun Yahya’nın aynı sitedeki sözlerinden alıntılıyalım, http://www.harunyahya.org/evrim/evrim_acmazi_2/evrimacmazi2_6.html:

Söz konusu fosillerin en önemlisi, yaşı 225 milyon yıl olarak hesaplanan Protoavis‘ti. İlk olarak Nature dergisinin Ağustos 1986 tarihli sayısında, “Fosil Kuş Evrimsel Hipotezleri Sarsıyor” başlıklı makalede varlığı duyurulan Protoavis fosili, kendisinden 75 milyon yıl daha yaşlı olduğu Archæopteryx’in kuşların atası olduğu iddiasını çürüttü. Vücut yapısı, diğer tüm kuşlardaki gibi içi boş kemiklere sahip iskeleti, uzun kanatları ve kanatlarındaki tüy izleri Protoavis’in mükemmel olarak uçabildiğini gösteriyordu.

http://www.harunyahya.org/evrim/hy_net_cevap_3/netcevap3_24.html

Evrimcilerin Archaeopteryx’i bir ara geçiş canlısı olarak göstermekten vazgeçmelerinin bir nedeni de, Archaeopteryx’ten çok daha önce yaşamış olan kuşlara ait fosillerin bulunmuş olmasıdır. Ancak Ümit Sayın bu önemli gelişmeyi de gözardı etmekte ve yine anlaşılmaz bir şekilde, Archaeopteryx’ten önce yaşamış olan kuşların da Archaeopteryx’in ara geçiş canlısı olduğu tezini güçlendirdiğini öne sürmektedir. Bu iddiası son derece mantıksızdır. Çünkü söz konusu kuş fosilleri, (Protoavis) günümüzden 225 milyon yıl, Archaeopteryx’ten 75 milyon yıl önce yaşamışlardır. Bu Mesozoik Çağın ilk jeolojik dönemine rastgelir ve bu dönem “dinozorlar çağı” olarak kabul edilmektedir. Bu durum, dinozorların egemen olduğu bir dönemde, dünyada aynı zamanda kuşların da yaşadığını gösterir.

Harun Yahya’nın yaptığı hile gün gibi ortada; İddiasını küçük bir dipnotla temellendiriyor, ancak bu dipnot diğer makalelerindeki kendi sözleriyle bile çelişiyor. Archaeopteryx‘i bir geçiş canlısı olduğuna itiraz ederken Protoavis’i kuş olarak tanımlıyor. Ancak buradaki sözkonusu makalede ise bunu “kabul görmeyen tez” olarak sunuyor! Bir konu daha var ki, bu da önemli, kime göre kabul görmeyen tez? Evrimciler bu hayvanı ata olarak gösteriyorsa, bunun aksini kanıtlamadan böyle bir görüş bildirmek ne denli doğru olur? İşine geldimi kuş, işine geldimi değil…

Archaeopteryx’in günümüz kuşlarında görülmeyen iki özelliği ise gagasındaki dişler ve kanatlarındaki pençelerdir. Bu iki özellik nedeniyle kuş, 19. yüzyıldan bu yana evrimciler tarafından “yarı sürüngen” bir canlı olarak gösterilmek istenmiştir. Oysaki bu özellikler canlının sürüngenlerle bir ilişkisi olduğu anlamına gelmez. Araştırmalar günümüz kuşlarından Hoatzin’in de kanatlarında pençeler bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.

Günümüz kuşları Hoatzin‘deki pençelere bir bakalım. Aşağıdaki resim yetişkin bir Hoatzin‘e ait:

Yetişkin Hoatzin

Herhangi bir pençe görebiliyor musunuz? İşin aslı şudur, Hoatzin yavruları pençelerle doğar, büyüdükçe bu pençeler yokolur:

Pençeli Bebek Hoatzin

Bu aslında evrimin açık kanıtlarından biridir. İddia kuşlar dinozorlardan evrilmiştir, o halde bu kuşlardaki pençe atalarından kalmıştır. Günümüz kuşlarında pençe vardır, o yüzden kanıt yoktur diyerek yukarıdaki kuşu göstermek, ne söylediğini bilmemektir.

Archaeopteryx’in dişlerinin ise sadece bu türe özgü olmadığı, tarihte “dişli kuşlar” olarak tanımlanabilecek başka türlerin de yaşadığı, başka fosil bulgularından anlaşılmaktadır.

Tekrar, aşağıdaki bir dipnota yönlendiriliyor:

Örneğin 130 milyon yıl yaşındaki Liaoningornis’in de gagasında dişleri vardır. (“Old Bird”, Discover, 21 Mart 1997)

130 milyon! Yazı ile yüz otuz milyon yıl! Bir anımsatma yapalım, Archaeopteryx Harun Yahya’nın kendi sözleriyle 150 milyon yıl önce yaşamış! Harun Yahya kendine yeni bir çarpıtma şekli geliştirmiş: İddiada bulun, iddianın saçmalığını dipnotlara gizle!

Archaeopteryx bize önemli bir gerçeği gösterir:

Kuşlar bundan 150 milyon yıl önce de zaten vardılar. Zaten uçuyorlardı. Eğer evrimciler “kuşların atası” olarak bir takım adaylar öne sürmek istiyorlarsa, bunların 150 milyon yıldan da yaşlı olmaları gerekir.

Provotais’i 150 yıldan yaşlı değil midir? Bu evrimcilerin “kuşların atası” adayı olarak sunulduğunu kendi dipnot’unda belirtiyor, ancak onun neden bir ata olmadığına değinilmiyor; Bu düpedüz yalandır!

Aslında bu “yaş sorunu”, kuşların atası olarak ileri sürülen tüm diğer sözde “dino-kuş” fosilleri için geçerlidir. Kuşların dinozorlardan evrimleştiklerini öne süren evrimciler, kuşların atasını iki ayak üzerinde yürüyen theropod dinozorları olarak belirlemektedirler. Oysa theropod dinozorlar, fosil kayıtlarında hep Archaeopteryx‘ten sonra ortaya çıkarlar.

Bakalım:

 • Coelophysis 228 milyon
 • Procompsognathus 222 – 219 milyon
 • Eoraptor 230-225 milyon
 • Herrerasaur 228 milyon
 • Megapnosaurus 200-194 milyon

Bunlar benim birkaç dakikada bulduklarım.

 

 

13 Yanıt to ““Son Dino-Kuş Furyası” üzerine çarpıtmalar”

 1. kul Says:

  seni beni ve butun alami yaratan ALLAHI birakip neden bu deli sacmaliklarina inaniyorsun dino kus

 2. arzu Says:

  bu makaleden tek anladığın deli saçmalığı mı “kul”
  ben buna şu cevabı veririm; kih kih kih kih 🙂

  elinize sağlık arkadaşlar.

 3. kimyager Says:

  Noel baba geyigi ile ucar:) bu yazdiklarina inaniyorsan onada inanirsin hahhaha.
  Evrim theorileri bilimsel degildir neden bilimselmis gibi gösteriyorsunuz? Tam tersi canlilar uzerinde en ufak bir degisim oldugu zaman zaten o tur yok olur. Gunumuzde yapilan deneyler bunlari gosteriyor.

 4. bıyık enes Says:

  bence bu site de bir Harun Yahya sitesi, Sayın Adnan Oktar ın anlattıklarını çok net bir şekilde anlatıyorsunuz, sonra da sözde cevap veriyosunuz ama o cevap ta tam anlamıyla boş oluyor. Yani tam anlamıyla yaratılış propagandası yapıyosunuz

 5. Newsman Says:

  “Kuşların evrimi” tam bir Darwinist uydurmadır. Harun Yahya’yı bırakın siz, gerçeklere bakın… Harun Yahya’nın hatalarını bularak “kuşların evrimi” masalını gerçekmiş gibi gösteremezsiniz.

  Öncelikle Protoavis olayına değinmek istiyorum. Protoavis Archaeopteryx‘ten 75 milyon yıl daha yaşlı ve ondan daha gelişmişti. Sırf bu gerçek “kuşların evrim” geçirdiği saçmalığını ortadan kaldırıyor. Wikipedia’dan aynen alıntı yapıyorum;

  “The original describer of Protoavis texensis, Sankar Chatterjee of Texas Tech University, interpreted the type specimen to have come from a single animal, specifically a 35 cm tall bird that lived in what is now Texas, USA, between 225 and 210 million years ago. Though it existed far earlier than Archaeopteryx, its skeletal structure is allegedly more like that of modern birds”.

  Bu kadar basit… Archaeopteryx‘ten 75 milyon yıl yaşlı olan bir kuş günümüz kuşlarına daha çok benziyorsa ortada bir “evrim” yoktur. Verdiğim paragraf çok net. Orada Protoavis’in iskelet yapısının modern kuşlara daha çok benzediği yazıyor. Tartışmaya mahal dahi yok.

  Ayrıca evrimciler her teropod dinazorunu Archaeopteryx’in atası olarak saymıyor ama siz yazınızın sonunda sırf Archaeopteryx’ten önce yaşamış teropod dinazorlarını yazmış olabilmek için, evrimcilerle dahi ters düşmüşsünüz.
  “Kuşların evrimi” ile ilgili bir makalede Archaeopteryx’in atası olarka şu teropodlar yer alıyor;

  Compsognathus – 150 milyon
  Deinonychus – 100 milyon
  Velociraptor – 80 milyon
  Ingenia – 70 milyon

  Archaeopteryx’in atası denen teropod dinazorları ya Archaeopteryx ile beraber yaşamış yahut ondan milyonlarca yıl sonra yaşamış. Bunları nasıl açıklayacaksınız?
  Sorular belli;

  – Protoavis Archaeopteryx’den 75 milyon yıl önce yaşamış olmasına rağmen nasıl daha gelişmiş olabiliyor?

  – Archaeopteryx’in atası denen teropod dinazorları Archaeopteryx’den sonra yaşamış, nasıl oluyor bu?

  Ayrıca bakmanızı öneririm;

  http://www.sciencedaily.com/releases/2005/10/051010085411.htm

  http://www.nature.com/nature/journal/v322/n6081/pdf/322677b0.pdf

  • negatif ateist Says:

   protoavis, son derece ilkel bir hayvandır, en az archeopteryx kadar geri yapıdadır. bunu şu linklerle görebilirsiniz,

   http://www.google.com.tr/images?hl=tr&q=protoavis&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi

   hemde sadece bulunan fosillerin yaşına göre bu durum böyledir, oysaki canlıları birey değil nesiller bazında ele almalıyız, bu da bulunan archeopteryx’ten daha önce yaşamış başka archeopteryxlerin varolabileceği ama hiç bir zaman fosilleşmemiş olabileceği ihtimalini barındırır. aynı şey diğer yapılan itirazlar içinde geçerli. türler sürekli değişmezler, değişim belirir, yayılır, geriler ve sonunda tamamlanarak yeni türü ortaya çıkarır. evrim bu şekilde gerçekleşir. düşünce yanlışı nedeniyle evrim kuramı hiç bir zaman çürümez.

   theropod dinozorları üzerine yaptığınız iddia ise sahtekarlıktır. aşağıda theropodların yaşadığı dönem ve archeopteryx’ın yaşı karşılaştırılmıştır;

   http://en.wikipedia.org/wiki/Theropoda

   görüldüğü gibi yaş tarihi ortalama 230 milyon yıl diye geçmekte.

   http://en.wikipedia.org/wiki/Archeopteryx

   archeopteryx ise 130-150 milyon yıla tarihli.

   söylenecek fazla söz kalmıyor böylece.

  • negatif ateist Says:

   kötü

  • negatif ateist Says:

   çok saçma

 6. mustafa özkan Says:

  Evrimi görmek için ,görmek ve düşünmek yeter bence ne makaleye ne darwine ne de dierlerine gerek var evrim var devam ediyor olacak siz geri kafalılar her gün düşünmeden, kuranın herhangi bi ayetinden anlamlar çıkarmaya çalışana kadar böle verimli bilim dallarıyla ilgilenseniz şu anda beyininiz fasulye kadar küçük olup evrimi anlamakda zorluk cekmezdiniz.

  • isyali Says:

   Abiler hepinizden özürler. Bir kuş pençesi resmi ararken düştüm bu girdaba. Gördüm ki girdap ilgileneni kendi BOŞLUĞUNA çekiyor. Dedim ki, evrim gerçek olsun. Ne değişecek? Bireysel, toplumsal, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, siyasi … Şahsım namına bişi değişmeyecek. Hayatımda hiç bir anı evrime göre ayarlamamışım. Dünya üzerinde hiç bir denge evrim üzerine kurulmamış. Seveceğiniz birini evrime inanıp inanmamasına göre sevmiyorsunuz. Çocuğunuzla evrim hakkındaki görüşleriniz ters düşse bile çocuğunuzu olduğu gibi sevmeye ve kollamaya devam ediyorsunuz. Kısaca Evrim bir teori. Yani kendi metotları ile ben varım diyor. Ama hiç bir zaman yasa olamaz. Yani hiç bir zaman kesin doğru olmayacak. Yaradılış bir teori, hiçbir zaman herkes inanmayacak. Yani iki tarafın birbirini iknası mümkün değil. Evrime inanacak olana bir pençe. Allah’a inanacak olana bir merhamet hissi yetebiliyor. Bence bu tartışmayı bırakalım. O kadar çok eksiğimiz var ki, hep beraber olsak (şucu ya da bucu) tamamlanacak gibi görünmüyor. Zaten ömür kısa ya bişiler yapalım. Biri ekonomi, biri bilgisayar, biri eğitim, biri yardımlaşma biri daha başka bişiler. Hadi tutun şu işlerin ucun dan hep beraber. kalkalım. Fazla sürünmadik mi?

 7. kimyaci Says:

  mustafa özkan yorumunu okudum cikardigim sonuc : Bilimden bilojiden anlamayan ateist olan ama ayni zamanda bir seye inanmaya calisan birisin. Basklarinin theorilerine yani uydurmasina kendini kaptirmis bir zavalisin:D. Baskalarina fasulye beyinli diyince bence don ve kendine bak ama goremesin cunki korsun 🙂

 8. yuh artık Says:

  Her canlının tek hücreli bir canlıdan türediğini inkar edip birden bire topraktan oluştuğumuzu savunan arkadaşlar var aramızda. Kaygıyla okuyorum yorumları.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: